家用10Gbe網絡

本帖最後由 meguro_ 於 2016-8-13 19:10 編輯

請教一下各位師兄

小弟因為實在忍受唔到現在1Gbe速度(主要係執相&片), 打算upgrade屋企個內網做10Gbe
想請問一下以下設備組合有無咩問題?

現有, 打算保留:
router: Asus AC66U(單純用作派IP&wifi)
1Gbe switch: HP 1820-8G (連接兩部現有QNAP NAS)
QNAP TS-451 - 2x1Gbe aggregation
QNAP TS-453A - 3x1Gbe aggregation

新增:
10Gbe switch: D-link DXS-1210-12SC (10xSFP+ + 2x10GBASE/SFP+ combo)
QNAP TVS-1282 + Emulex OCe11102-IM (dual port SFP+ w/pre-installed SFP+ transciver for SR optical fiber)
PC 新增網卡 Intel X520-SR2
打算全部行光纖(LC-LC OM3)兼用2x10Gbe aggregation(反正1port同2port 10Gbe卡價錢差別唔大)
另用1個10GBASE位連番現有HP switch

補充: 因為電腦同switch有一段距離加上要穿喑線, 所以呢段一定要用光纖
再補充: 因為儲存量應該會不斷增加的關係, 所以打算用switch方便第時再加設備而唔用10G直連電腦

請教一下各位師兄

小弟因為實在忍受唔到現在1Gbe速度(主要係執相&片), 打算upgrade屋企個內網做10Gbe
想請 ...
meguro_ 發表於 2016-8-13 19:06


個問題反而係STORAGE I/O 到,隻TS-453A 效能最高先寫入436MB/sec, 4x1Gbe aggregation 已經會用盡左..

再者你Mac /Pc 邊 HDD行RAID 定SSD RAID來?

https://www.qnap.com/zh-hk/produ ... /product.php?II=212

TOP

本帖最後由 meguro_ 於 2016-8-13 20:11 編輯

回覆 2#


TS453A未來都只會最多用4Gbe agg, 而且都會轉做備份用, 所以先打算保留

電腦用PC SSD單拖OS+主要program + HDD裝部分program
我係直接係iSCSI drive上面剪

TOP

本帖最後由 迷 於 2016-8-13 20:32 編輯
回覆  迷


TS453A未來都只會最多用4Gbe agg, 而且都會轉做備份用, 所以先打算保留

電腦用PC SSD單拖OS+ ...
meguro_ 發表於 2016-8-13 20:10


咁講法 依傢PC 邊得SINGLE PORT ?  重有PC 邊SSD  單碟計你都係4xx-500MB/sec 到速度
如果慳慳地不如 先PC 上張 2-4port SUPPORT  aggregation / teamming 的LAN CARD 會唔會簡單D?

唔好話家用.. 依傢商用10GB 都重係好貴.. 頂級野市場..  10GB SWITCH 真係幾貴
STORAGE 又去到SAN LEVEL 先有10GB port

TOP

個問題反而係STORAGE I/O 到,隻TS-453A 效能最高先寫入436MB/sec, 4x1Gbe aggregation 已經會用盡左..

...
迷 發表於 2016-8-13 19:52


4 x 1Gbe唔代表4倍速度
除非你用SMB 3.0 Multichannel或4個client同時access

TOP

本帖最後由 meguro_ 於 2016-8-13 20:33 編輯

回覆 4#


抱歉講漏左
PC用intel 82576 dual port 2x1Gbe agg

暫時見switch約10000(HKD)
光纖手指4隻頂多到係5000
光纖線材唔太貴(博智所見)
NAS就20000左右(未計HDD/加速用SSD)

total 35000左右都算可以接受

TOP

本帖最後由 迷 於 2016-8-13 20:37 編輯
4 x 1Gbe唔代表4倍速度
除非你用SMB 3.0 Multichannel或4個client同時access
KinChungE 發表於 2016-8-13 20:31


呢個當然知..

QNAP  有無 Multichannel ?無用開唔熟,  但個SPEED 係QNAP 自己比就信下佢

TVS-1282 點講都只係SOFTWARE RAID 5..  你就算轉佢都唔會快得幾多咁.. , 另外雖然可以插12碟,8BAY 以上NAS 我都SUGGEST 起馬1 怎至2隻HDD 做HOT SPARE..  依傢D HDD 太信唔過了
https://www.qnap.com/zh-tw/produ ... /product.php?II=236

TOP

回覆 5# KinChungE


小弟用windows 7 應該無SMB3.0
所以現時傳輸速度應該同1Gbe一樣

TOP

回覆 7#


計畫中會用
1. 8x 6TB Raid 6 for main storage
2. 4x 256GB ssd Raid 5 for VM
再加M2 SSD加速

TOP

回覆  迷


計畫中會用
1. 8x 6TB Raid 6 for main storage
2. 4x 256GB ssd Raid 5 for VM
再加M2 SSD加 ...
meguro_ 發表於 2016-8-13 20:39


你可能要去NAS 版問下用家.. 隻NAS 實際使用上throughput有幾快
我比較擔心呢PART..   RAID6  你遇會再慢左 1/4 I/O 速度..  (我公司有S 記8BAY 以上NAS) 實際用上係咁.. 最後都係RAID5 + HOT SPARE 算.. 慢太多唔掂

TOP