想問andorid舊機過data去新andorid機..用咩方法好?

本帖最後由 init 於 2026-8-13 22:40 編輯

舊機係 Y15
新機係三星新款.
主要想將所有相片, whatsapp history同電話簿過去新機..
全部無backup..無sync上cloud..
AI咁教我...係咪OK?

由 vivo Y15 轉去新三星(Samsung)手機,如果沒有任何雲端備份,最直接、最齊全的方法是用三星官方的 Samsung Smart Switch App,配合兩機之間互連來一次過轉移相片、電話簿及設定。至於 WhatsApp 歷史記錄,則建議在舊機使用 WhatsApp 內置的「轉移對話記錄」功能過機。

轉移相片與電話簿(使用 Smart Switch)

在新三星手機的「設定」>「帳戶與備份」>「帶入舊裝置資料」(Smart Switch)點選接收資料。在舊的 vivo Y15 安裝並開啟 Smart Switch(或在 Google Play 商店下載)。選擇透過無線連接或使用傳輸線將兩部手機接上。畫面掃描完成後,勾選你想轉移的項目,如聯絡人(電話簿)、相片及其他檔案,然後開始傳輸。

轉移 WhatsApp 歷史記錄

舊 vivo Y15 打開 WhatsApp,前往「設定」>「對話」>轉移對話(Transfer chats)>「開始」。用舊機掃描新機 WhatsApp 畫面上顯示的專屬 QR 碼。確保兩部手機靠近並保持充電狀態,等待對話記錄完全搬到新三星手機上。

thanks

之前試過幫家人由華為Mate10轉去Honor 400pro
搵條可以過data既c-c線….唔係充電線
honor內置有個程式可以sync
不過唔好期望太多
相薄/電話薄無問題
有啲相放咗去奇怪path就唔識sync
App要等一段時間,事後大部分(非華為app)會自動慢慢裝返

用咗華為notepad既就唔識sync
轉用google個 note(唔記得個名),逐個copy&paste入去
兩部機裝對app,同一Google account就識自動sync

whatsapp/signal就用返App內功能去transfer新機

手機既設定/權限唔洗諗
由頭跟一次再set過

via HKEPC IR 5.1.14 - iOS(5.1.1F)

TOP

首先兩部係咪都係港行?

TOP

首先兩部係咪都係港行?
arrychiu 發表於 2026-8-13 23:43



新機係.
舊機唔識睇.

TOP

舊機係 Y15
新機係三星新款.
主要想將所有相片, whatsapp history同電話簿過去新機..
全部無backup..無sync ...
init 發表於 2026-8-13 10:22 PM


俾錢解決

TOP

俾錢解決
TH30 發表於 2026-8-14 01:22



    whatsapp掃QR CODE就行, 有手就識, 點解要"比錢解決"?

TOP

首先兩部係咪都係港行?
arrychiu 發表於 2026-8-13 23:43

關乜事, 咪又係咁

回樓主:

兩部電話都安裝"Samsung Smart Switch"
然後照步驟做, 完

WHATSAPP 掃QR CODE

TOP

whatsapp可以先backup去google, 撳個掣就搞掂
手機裏面啲照片 apps .......可以用普通過機軟件 例如三星 smart switch, 跟指示做就得.
過完機之後  再安裝whatsapp, 會問你要唔要 backup from google, 選擇yes就得.
個whatsapp就會完整喺返到.

過完機之後  所有apps應該會喺返曬度   但係icon 位置會唔同   自己需要重新排過及group返埋一齊, 手機銀行 , Gpay 指紋   要全部set 過.

TOP

電子錢包及金融軟件要在新手機重新設定生物認證外, 個別通訊軟件要手動從舊機通訊apps 轉移, 其他可用三星備份apps 轉移舊機資料.

TOP

關乜事, 咪又係咁

回樓主:

兩部電話都安裝"Samsung Smart Switch"
然後照步驟做, 完

WHATSAPP 掃QR CO ...
jk1399 發表於 2026-8-14 05:33


兩部港行咩都唔洗裝

TOP